Par banku Investoriem

Par banku

Kreditēšana Rietumu Bankā: kādi ir jaunumi un perspektīvas?

2019. g. 28. janvāris, 14:55 / Serviss Turpinām publicēt materiālus par bankas aktualitātēm. Šajā rakstā informēsim par pašreizējiem Rietumu Bankas Kredītu pārvaldes projektiem.

Bankas vadītāji savās intervijās jau iepriekš norādījuši, ka kreditēšanas attīstība ir svarīga Rietumu Bankas stratēģijas prioritāte pēckrīzes periodā. Uzdevums ir palielināt kredītu portfeļa apjomu, saglabājot tā kvalitāti. Iepriekšējie un šā brīža bankas darbības rezultāti liecina, ka šis darbs norit veiksmīgi.

2018. gada otrajā pusgadā mēs saņēmām daudzus jaunus pieteikumus un projektus, vairāki desmiti no tiem – kvalitatīvi un perspektīvi – ir apstiprināti; dažu projektu finansējums ir mērāms desmitos miljonos eiro. Pašlaik vairāki no tiem jau saņēmuši finansējumu, par citiem detaļu saskaņošanas un līgumu slēgšanas process tuvojas noslēgumam.

Varam droši teikt, ka satricinājums, ko bankas piedzīvoja iepriekšējā gadā, šim tirgum nācis par labu, pavēris jaunas iespējas un palielinājis Rietumu Bankas pievilcību klientu acīs.

Tam ir divi svarīgi iemesli. Pirmais: skandināvu bankas visās Baltijas valstīs „visādam gadījumam” cenšas neapkalpot uzņēmumus, kur ES nerezidenti ir dibinātāju vidū. Tas attiecas arī uz pilnīgi normālajiem Eiropas rezidentu uzņēmumiem, tostarp saviem, vietējiem, kuriem šajās bankās atvērti konti. Neraugoties uz to, izrādās, ka tie neatbilst kādam šablonam, kas tiem kļuvis par „Prokrusta gultu”.

Mūsu kolēģu loģiku var saprast: šādiem klientiem vajadzīga individuāla pieeja un analīze, bet tā ir darbietilpīga un dārga. Tomēr šiem uzņēmumiem, daudzi no kuriem realizē cienījamu, veiksmīgu biznesu, vajadzīgs finansējums, ko var piešķirt neatkarīgas privātās bankas, kas ir elastīgākas un prot strādāt ar nestandarta projektiem. Protams, tādas bankas pastāv. Tomēr, izņemot Rietumu Banku, nevienai no tām nav pietiekamu resursu un kapitāla, lai īstenotu kredītu projektus vairāk nekā 10 miljonu eiro apjomā. Un tas ir otrs iemesls.

Rietumu Banka Baltijā pašlaik ir vienīgā lielā privātā banka, kam ir kapitāls, pieredze un iespēja veikt ekspertīzes, tostarp, apkalpojot starptautiskus projektus. Varam piebilst, ka protam un gribam strādāt ar nestandarta projektiem.

Savukārt tirgus visu redz, saprot un adekvāti reaģē uz notiekošo. Mūs iesaka partneriem un kontraģentiem. Tā rezultātā 4–5 mēnešu laikā esam saņēmuši daudzus interesantus projektus. Nedaudz pastāstīšu par dažiem no tiem, kas pašlaik atrodas dažādās praktiskās realizācijas stadijās.

Vispirms mēs turpinām strādāt vienā no savām spēcīgākajām jomām – nekustamo īpašumu (gan komercplatību, gan dzīvojamo ēku) attīstīšanā. Viens no interesantākajiem projektiem ir superelitāra dzīvojamā kompleksa finansēšana Jūrmalā: līdzvērtīgu tam pēc kvalitātes, cenas un ambīcijām neatradīsiet visā Baltijā.

Plānojam kreditēt vairāku Rīgas centrā esošu vēsturisku ēku renovāciju, arī tās tiks pārveidotas par kvalitatīviem dzīvojamiem kompleksiem, kur vēsturiska aura un kultūras vērtības harmoniski savienosies ar mūsdienu priekšstatiem par komfortu un prestižu.

Vairāki projekti (gan Latvijā, gan kaimiņu zemē Igaunijā) saistās ar viesnīcu biznesu – šī nozare Baltijā veiksmīgi turpina attīstīties. Šo projektu ietvaros finansējam jaunu – gan tūristu, gan biznesa klases – viesnīcu iegādi, rekonstrukciju, iekārtošanu un darbības uzsākšanu.

Nākamā nozare ir rūpniecība. Šeit Rietumu Bankas potenciālo klientu starpā ir augsta līmeņa iekārtu un būvmateriālu ražotāji; mašīnbūves, metālapstrādes un farmācijas uzņēmumi, kam visiem ir eksporta līgumi nākamajiem gadiem, un uzņēmumi nevēlas zaudēt attīstības tempus. Nepametam novārtā arī loģistiku.

Iepriekš uzkrātā veiksmīgā nebanku finanšu struktūru kreditēšana sniedz iespēju attīstīties arī šajā virzienā – turklāt ne tikai Latvijā, bet arī citās ES valstīs. Īpašu vērību veltām Igaunijai un Lietuvai.

Izskatām arī jaunuzņēmumu finansēšanas iespējas fintech nozarē, kas ir perspektīvs segments, un mūs interesē sadarbība ar to.

Noformēšanas procesā atrodas darījums, kura gaitā vairāki liela Latvijas uzņēmuma akcionāri izpērk līdzīpašnieku daļas, kā ķīlu izmantojot akcijas. Mūsuprāt, šādu darījumu nākotnē būs vairāk, un šī pieredze mums labi noderēs turpmāk.

Atkārtosim – šie visi ir projekti, kādu mums nebija pat pusgadu iepriekš. Tāpat kā līdz šim, īpašu uzmanību veltām kredītportfeļa kvalitātei, uzmanīgi pētām klientu uzņēmējdarbību un pienācīgi analizējam riskus. Mēs visu to protam darīt, tādēļ esam atvērti jauniem, tai skaitā nestandarta un inovatīviem, projektiem!

Paldies par sadarbību!

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)