Par banku Investoriem

Par banku

Rietumu Bankas komentārs: britu mārciņas izredzes “bezvienošanās breksita” priekšvakarā

2019. g. 19. augusts, 16:53 / Serviss Laikraksts “Diena” ir publicējis analītisko rakstu par britu mārciņas izredzēm iespējamā “bezvienošanās breksita” gadījumā. Savus komentārus par šo tēmu izdevumam ir snieguši vairāku vadošo Latvijas banku eksperti.

Kā atzīmēja sava komentārā “Dienai” Rietumu Bankas Resursu un finanšu tirgus pārvaldes vadītāja vietnieks Pāvels Golubevs, Lielbritānijas valūta pašlaik ir spēcīga spiediena ietekmē. Vienlaikus rodas iespaids, ka tirgus jau ir noguris reaģēt uz visiem jaunumiem, kas saistīti ar Lielbritānijas izstāšanos no ES bez vienošanās. Tādas kursa svārstības dienas laikā, kādas bija 2016. gada Jāņu naktī, kad pēc referenduma rezultātu paziņošanas sterliņu mārciņas kurss kritās par vairāk nekā 10% attiecībā pret dolāru un gandrīz par 10% attiecībā pret eiro, pēc tam vairs nebija novērotas.

Tomēr valsts reālas vienpusējas izstāšanās gadījumā no Eiropas Savienības atkal ir iespējamas valūtas kursa straujas pagaidu svārstības un mārciņas vērtība, visticamāk, turpinās samazināties, – uzskata Pāvels Golubevs. Viņš pieļauj, ka tuvākajā nākotnē ir pieļaujamas svārstības pret eiro līdz 1,00, t.i. līdz paritātei.

“Nav izslēgts, ka sterliņu mārciņas kurss atjaunos savu vēsturisko minimālo vērtību vēl līdz brīdim, kad būs skaidra izpratne par turpmākajām Lielbritānijas un ES savstarpējām attiecībām. Bet cik tālu kurss varētu krist, ir grūti prognozēt,” vērtē Rietumu Bankas eksperts.

Tajā pat laikā viņš norāda: jāņem vērā, ka skaidrības šajā politiskajā jautājumā nav līdz pat šim brīdim. Kā zināms, valsts jaunais premjerministrs Boriss Džonsons paziņoja, ka nepieciešamības gadījumā ir gatavs izvest Lielbritāniju no ES sastāva bez vienošanās, turpretī parlamentā vērojamas nopietnas domstarpības. Tuvākajā parlamenta sēdē, kas paredzēta septembra sākumā, Darba partijas līderis Džeremijs Korbins, iespējams, izvirzīs jautājumu par neuzticības balsojumu premjerministram.

Kas attiecas uz ilgāku perspektīvu, tad jāņem vērā fundamentāli makroekonomiski faktori. Nesen Anglijas Bankas vadītājs Marks Kārnijs samazināja valsts ekonomikas izaugsmes prognozi 2019. un 2020. gadam, bet prognozēja inflācijas palielināšanos, tādējādi ļaujot saprast, ka Lielbritānijas izstāšanās ar vienošanos ES gadījumā bāzes likme var palikt bez izmaiņām vai pat palielināties. “Tādā gadījumā ECB maigās politikas un jūlija beigās samazinātās ASV FRS likmes dēļ Lielbritānijas sterliņu mārciņas kurss nākotnē var pieaugt gan attiecībā pret ASV dolāru, gan eiro,” prognozē Pāvels Golubevs.

Pilnu rakstu var izlasīt šeit.Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)