Par banku Investoriem

Par banku

Rietumu Bankas valdes priekšsēdētājs Dienas biznesam: “Esam aktivizējuši savu darbību kredītu jomā”

2019. g. 23. aprīlis, 13:34 / Serviss Laikraksts Dienas bizness ir publicējis rakstu, kas veltīts situācijai Latvijas finanšu nozarē.

Virkne vadošo banku vadītāju publikācijā ir pastāstījuši par sasniegto progresu, jaunu stratēģiju, ka arī pieminējuši atsevišķas grūtības, kuras dažiem tirgus dalībniekiem vēl ir jāpārvar.

Tā, Rietumu Bankas valdes priekšsēdētājs Rolfs Fulss savā komentārā atzīmē: “2018. gadā Latvijas finanšu tirgus pārdzīvoja stresu, ko radīja straujās spēles noteikumu izmaiņas un reputācijas krīze. Tie bija visai dramatiski notikumi. Šīs krīzes sekas pat tagad nav pilnīgi pārvarētas. Mēs dažviet redzam reputācijas problēmu „perēkļus”, jūtam spriedzi attiecībā uz dažiem tirgus dalībniekiem. Bet, ja iepriekš jautājumi attiecās uz vietējām bankām, tad tagad tos adresē Latvijā pārstāvētajiem transnacionālajiem spēlētājiem”.

Viņš vērš uzmanību uz to, ka būtiski sarežģījies darbs compliance jomā, palielinājies tā apjoms un attiecīgi tā izpildei nepieciešamie resursi. Bankām de facto vairāk tiek uzliktas klientu darījumu analīzes un izpētes funkcijas, naudas līdzekļu izcelsmes kontrole. Lai izpildītu regulatoru un starptautisko partneru prasības, dažiem tirgus dalībniekiem šī darbības joma būtībā jāveido no jauna. Tādējādi rodas daudzas pagaidām neatrisinātas problēmas.

“Krīzes rezultātu un pēc tās radušos pārmaiņu klāstā ir jāizceļ dažu banku grūtības klientu politikā, piemēram, atteikšanās no daļas savu klientu, kuru vidū ir ne tikai ārvalstu, bet arī vietējie – Latvijas – uzņēmumi, attiecībā uz kuriem jaunajos apstākļos ir nepieciešama padziļināta izpēte un analīze. Pirmkārt tie ir uzņēmumi, kuru dibinātāju un partneru vidū ir ES nerezidenti”, teica Rietumu Bankas valdes priekšsēdētājs.

Pēc viņa vērtējuma, šādu situāciju grūti nosaukt par labu. Dažiem uzņēmumiem (tostarp arī savu nozaru līderiem) nācās meklēt jaunas bankas un finansējuma avotus. Daudzi no tiem kļuva par Rietumu Bankas klientiem.

Turklāt, neraugoties uz zināmu pesimismu sabiedrībā, Latvijas ekonomika ir labā “formā”, ko apliecina gan objektīvi makroekonomikas rādītāji, gan ekspertu vērtējumi. Daudzi lielie uzņēmumi 2018. gadu pabeidza ar izciliem rezultātiem.

Runājot par Rietumu Bankas stratēģiju, Fulsa kungs pastāstīja, ka banka sadarbojas ar daudziem lieliem un vidējiem uzņēmumiem Latvijā, vienlaikus attīsta darbību citās ES valstīs, tostarp arī Baltijā.

Banka ir aktivizējusi savu darbību kredītu jomā, izskata jaunus, ambiciozus dažādu nozaru projektus. Tostarp atbalsta uzņēmumus, kas nodarbojas ar dzīvojamo un komerciālo nekustamo īpašumu attīstību, ražošanu, transportu, nebanku kreditēšanu – gan Latvijā, gan ārpus tās. Rietumu Banka izskata fintech jaunuzņēmumu un citu perspektīvo nozaru projektus, turpina attīstīt tirdzniecības finansēšanu, kurā daudzus gadus tā ir viena no reģionālajiem līderiem.

Fulsa kungs uzskata, ka finanšu nozarei ir svarīgi ātri pabeigt un ieviest dzīvē iesāktās reformas un saņemt galējos pozitīvos regulatoru un partneru vērtējumus. Viņš izteica cerību, ka nākotnē gan regulators, gan valdība pieliks maksimāli daudz pūļu, lai starptautiskajiem partneriem parādītu un izskaidrotu Latvijā sasniegto progresu un atjaunotu Latvijas banku sektora – vienas no valsts ekonomikas vadošajām nozarēm – reputāciju.

Rakstu var izlasīt šeit.

Eleonora Gailiša
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: +371-67020506
Fakss: +371-67020563
E-pasts: egailisha@rietumu.lv
Diennakts tālrunis
+371 67025555 Rietumu.Info
(tikai zvaniem)